Wiadomości

Będą nowe drogi. Powstaną głównie tam, gdzie jest bieda i bezrobocie

Samorządy na dofinansowanie budowy lub modernizacji dróg mogą otrzymać aż 63,3 proc. wartości projektu. Zainteresowanie wsparciem jest bardzo duże

Fot.: Andrzej Zgiet

Samorządy na dofinansowanie budowy lub modernizacji dróg mogą otrzymać aż 63,3 proc. wartości projektu. Zainteresowanie wsparciem jest bardzo duże

Możliwość finansowania budowy i modernizacji dróg lokalnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich jest po raz pierwszy. Zainteresowanie gmin i powiatów było więc duże: złożyły one do urzędu marszałkowskiego aż 280 wniosków o dofinansowanie inwestycji drogowych.

– Tym działaniem rozpoczęliśmy nową perspektywę finansową w ramach środków PROW na lata 2014-2020.

To bardzo ważne wsparcie dla samorządów, bo jakość infrastruktury drogowej w województwie podlaskim pozostawia wiele do życzenia – mówi marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński.

 

Zainteresowanie samorządów było duże, ponieważ wysokość dofinansowania projektów wynosi aż do 63,3 proc. ich wartości.

Członek zarządu województwa Stefan Krajewski poinformował jednak, że z pierwszych danych  wynika, że pieniędzy wystarczy na około 100 wniosków na kwotę około 105 mln zł. Tymczasem 280 wniosków dotyczyło inwestycji wartych aż 260 mln zł.

– Największe szanse mają samorządy, gdzie notuje się wysokie bezrobocie i niski dochód i to one w pierwszej kolejności mogą liczyć na dofinansowanie – mówił Krajewski. – Będziemy jednak starać się w ministerstwie rolnictwa o możliwość stworzenia listy rezerwowej, aby środki uwolnione po przetargach pozwoliły sfinansować kolejne drogi – dodał.

 

Obecnie trwa ocena merytoryczna wniosków. Niektóre samorządy złożyły ich bowiem kilka, tymczasem jeden może przeznaczyć na inwestycje 1 mln euro, a 3 mln zł to kwota, jaką w ogóle gmina może otrzymać.

Nie tylko uporządkowanie struktury gospodarstw, ale również przebudowę dróg samorządowych umożliwi gminom program scalania gruntów. Nabór wniosków rozpocznie się 22 kwietnia. Na to działanie przeznaczonych zostało 14,5 mln euro. Poniesione przez samorządy koszty będą zwracane w 100 proc.

(r)

Komentarze

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.