Wiadomości

Jurgiel zapowiada rekompensaty i totalny odstrzał dzików

Jurgiel zapowiada rekompensaty i totalny odstrzał dzików

Fot.: Wojciech Jakubicz

- Są już finalizowane działania dotyczące wsparcia producentów trzody chlewnej - zapowiedział w czwartek podczas konferencji prasowej Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa.

Wsparcie to będzie realizowane w ramach dwóch pakietów. Jeden z nich to tzw. Pakiet Hogana (22 mln euro przeznaczone na działania związane z afrykańskim pomorem świń). Producenci ze strefy niebieskiej, czerwonej i paskowanej otrzymają wyrównanie - różnicę między ceną po jakiej sprzedawali trzodę a rynkową.  Za świnie sprzedane w okresie od 1 września do 31 grudnia  minionego roku rolnik może otrzymać maksymalnie 2 zł do kg masy tuszy. Natomiast w przypadku świń sprzedanych od 1 stycznia do 30 czerwca tego roku dopłata może wynieść maksymalnie 1,50 zł/kg tuszy. Pakiet Hogana zakłada także wsparcie dla sektora bydła.

Z kolejnego pakietu, tzw. unijnego, mają zostać pokryte różnice cenowe w okresie sierpień - listopad minionego roku. Rolnicy ze strefy niebieskiej i paskowanej będą mogli otrzymać maksymalnie: 1 zł/kg dla wagi tuszy wbc do 93 kg; 1,50 zł/kg dla wagi 93-105 kg i 2 zł/kg dla wagi tuszy powyżej 105 kg.

Pomoc w ramach Pakietu  Hogana powinna ruszyć wkrótce. Natomiast drugi z pakietów, tzw. unijny, będzie głosowany na początku marca.

Minister Jurgiel zapowiedział również, że w związku z ASF, populacja dzików na terenach, gdzie występuje ta choroba, zostanie zredukowana praktycznie do zera.

- Jeśli wyeliminujemy to źródło rozprzestrzeniania się ASF, sporadyczne przypadki tego wirusa będą się pojawiać, ale uda się zapobiec nasileniu się tej choroby - tłumaczył Krzysztof Jurgiel.

 

Komentarze (2)

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.