Wiadomości

Sławomir Gromadzki: Pieniądze z odstrzału dzików należą się rolnikom

Sławomir Gromadzki złożył petycję u wojewody podlaskiego

Fot.: Wojciech Wojtkielewicz

Sławomir Gromadzki złożył petycję u wojewody podlaskiego

Jeden z kandydatów na senatora w wyborach ogłoszonych po złożeniu mandatu przez Bohdana Paszkowskiego chce  skupić się w swojej kampanii na rozwiązaniu problemów rolników. Ma kilka pomysłów.

– Skoro dziki wyrządzają szkody na polach, to pieniądze ze sprzedaży półtusz odstrzelonych zwierząt, powinny trafić do rolników na rekompensatę ich strat – przekonuje Sławomir Gromadzki.

Ministerstwo rolnictwa w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń planuje sanitarny odstrzał około 40 tysięcy dzików. Zdaniem kandydata na senatora Sławomira Gromadzkiego pieniądze ze sprzedaży półtusz tych zwierząt powinny trafić do specjalnego funduszu czy rezerwy, a następnie być przekazane rolnikom, u których dziki wyrządziły straty.

 

Takie uwagi przekazał wczoraj wojewodzie podlaskiemu. Za jego pośrednictwem Gromadzki chce także wpłynąć na rząd. Domaga się  przyspieszenia wypłat obszarowych. Kandydat na senatora podkreśla, że podlaskich rolników szczególnie dotknął kryzys spowodowany suszą, niskimi cenami skupu trzody chlewnej i karami za nadprodukcję mleka.

– Decyzja polityczna może przyspieszyć proces wypłat potrzebnych rolnikom pieniędzy – uważa Gromadzki.

Jednocześnie podkreśla, że petycja nie jest krytyką pracy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Sławomir Gromadzki jest rolnikiem z powiatu kolneńskiego. Ma doświadczenie w lokalnej polityce – był radnym sejmiku województwa. Teraz to jeden z sześciu kandydatów w wyborach do Senatu, które są konieczne, ponieważ były senator – Bohdan Paszkowski – został wojewodą podlaskim. 6 marca do urn pójdą mieszkańcy Łomży i Suwałk oraz powiatów augustowskiego, grajewskiego, kolneń-skiego, łomżyńskiego, mo-nieckiego, sejneńskiego, suwalskiego i zambrowskiego.

(AK)

Komentarze (14)

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.