Wiadomości

Wycięcie drzewa - kiedy potrzebne jest pozwolenie [porada prawnika]

Alicja Surel, radca prawny

Fot.: Archiwum

Alicja Surel, radca prawny

Alicja Surel, radca prawny tłumaczy, kiedy trzeba uzyskać pozwolenie na wycinkę drzewa rosnącego na działce.  

Chcę wyciąć  12-letni dąb rosnący na mojej działce. Czy na wycinkę muszę uzyskać pozwolenie? Z takim pytaniem zwrócił się nasz Czytelnik.

– Od 28 sierpnia 2015 roku obowiązują nowe przepisy, co do uzyskiwania pozwoleń na wycinkę drzew i krzewów. Przed zmianą ustawy, z obowiązku uzyskania zezwolenia na wycięcie zwolnione były drzewa, których wiek nie przekraczał 10 lat. W nowych przepisach kryterium wieku pozostawiono jedynie co do krzewów. W stosunku do drzew, określono wielkości obwodów pnia. I tak, obowiązkowi uzyskiwania zezwolenia nie podlega usuwanie drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza:

  • 35 cm – w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
  • 25 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.

 

Oczywiście, tak jak i poprzednio, nie ma obowiązku uzyskiwania pozwolenia na wycięcie drzew owocowych.

Dla ułatwienia procedury związanej z uzyskaniem zezwolenia na usunięcie drzew, zniesiony został obowiązek dołączania do wniosku tytułu prawnego do władania nieruchomością. Wystarczy oświadczenie o posiadanym tytule prawnym do władania nieruchomością.

(d)

Komentarze (6)

  • ~wszystko na temat 2016-02-11, 10:40

    Nowelizacja z 25 czerwca 2015 roku Dz. U. z 2015 r.  Art. 29 Ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r.

    file:///F:/%20%20%202016/D20151045.pdf

  • ~Stoczniowiec 2016-02-11, 21:15

    W Texasie moźna nosić broń na wierzchu a u nas probelm wyciąć drzewo na własnej ziemi. Paradoks.

  • ~Paweł 2016-02-12, 18:39

    A to ciekawe. Ostatnio chciałem wyciąć jesiony, przed złożeniem wnoisku Pani poinformowała mnie, że jeżeli wycinka jest związana z budową domu to muszę przedstawić plany budowy domu, oraz rozocząć budowę. Ewentualnie jak zapłacę to mogę wyciąć. Wcześniej wystarczyło zgłosić pisemnie, przyjechał ktoś na oględziny i zazwyczaj decyzja była pozytywna.

  • ~Mat 2016-02-12, 20:52

    Wyżej jest post z podaniem podstawy prawnej - przeczytaj akt prawny, wydrukuj odpowiedni fragment i rzuć na biurko niedouczonemu urzędnikowi.

    Potem już pójdzie z górki - jeśli nie, złóż skargę na wójta/burmistrza/prezydenta.
     

  • ~elektryk 2016-02-18, 06:54

    Wpobliżu linii energetycznej , zdarza się ,że wycinają drzewa bez uzyskania pozwolenia . Nawet wkraczają na teren prywatny bez zgody właściciela gruntu.

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.