Wiadomości

Żniwa 2017. Rolnicy czekają na dobrą pogodę

Rzepakowe żniwa są w tym roku opóźnione o 1-2 tygodnie

Fot.: Piotr Krzyżanowski

Rzepakowe żniwa są w tym roku opóźnione o 1-2 tygodnie

Tegoroczne plony zbóż powinny być zbliżone do ubiegłorocznych, a może nawet trochę wyższe – mówi Andrzej Markowski z Podlaskiego Ośrodka Dradztwa Rolniczego w Szepietowie. 

Dodaje jednak, że bardzo ważna jest jakość, która zależy od pogody,  jaką będzie my mieć w okresie żniw. A prognozy, niestety, nie są optymistyczne. 

– Wiele wskazuje na to, że będą to tzw. żniwa kradzione, czyli przerywane przez deszcz – mówi specjalista z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Sze­pie­towie. 

 

Jego zdaniem, gdyby pogoda była sprzyjająca, żniwa już by ruszyły. Ale utrzymuje się duża wilgotność. Stwarza to zagrożenie wystąpienia chorób fuzaryjnych. 

W woj. podlaskim rolnicy koszą już jęczmień ozimy, ale tego zboża mamy bardzo mało.  Niektórzy próbują też kosić rzepak oraz trochę pszenicy ozimej. 

– Potrzeba kilku dni dobrej pogody, bez deszczu, a żniwa ruszą pełną parą – ocenia Andrzej Markowski. 

 

Również Sylwia Majewicz, prezes Podlaskich Zakładów Zbożowych w Białymstoku podkreśla, że przed żniwami dużo padało i rolnicy obawiają się, że zboże może być porośnięte. Ocenia ona, że jeśli w tym tygodniu będzie słońce, to rolnicy wyjdą w pole kosić zboża. 

Jak żniwowali nasi dziadkowie? Przeczytasz tutaj

Teraz rolnicy próbują zebrać rzepak (w porównaniu do poprzednich lat rzepakowe żniwa są opóźnione o 1-2 tygodnie). W spichrzu PZZ w Bra­ń­sku prowadzony jest skup rzepaku.  

– Do Białegostoku rolnicy jeszcze rzepaku nie przywożą, choć skup jest otwarty – podkreśla prezes Podlaskich Zakładów Zbożowych. 

A co mówi prognoza pogody? Wynika z niej, że tylko we wtorek i środę nie będzie padać deszcz. Ale już w czwartek, piątek i sobotę ma być gorąco i mokro (mogą występować burze).
(koci)

 

Komentarze

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.