Zwierzęta
Ciut, ale jednak. Ceny żywności poszły w dół
Wiadomości2017-08-16, 10:35

Ciut, ale jednak. Ceny żywności poszły w dół

Kowalski mniej płacił za warzywa i owoce. W lipcu podskoczyły jednak ceny masła, mąki i mięsa.    Tutaj także: Późne żniwa przyniosą podwyżki cen  
Dostosuj hodowlę do programu bioasekuracji albo likwiduj świnie
Wiadomości2017-08-08, 11:07

Dostosuj hodowlę do programu bioasekuracji albo likwiduj świnie

Hodowcy trzody chlewnej w województwach podlaskim, mazowieckim i lubelskim mają czas do 14 sierpnia na dostosowanie swoich gospodarstw do zaostrzonego programu bioasekuracji. Ministerstwo rolnictwa wskazuje też drugą możliwość. Rolnicy mogą złożyć do powiatowego lekarza weterynarii oświadczenie, że gospodarstwo w którym przebywają świnie nie spełni wymagań bioasekuracji.  
Jad szerszenia może zabić!
Wiadomości2017-08-08, 10:08

Jad szerszenia może zabić!

 Owady gnieżdżą się na strychach i w kominach. Tego lata strażacy usunęli w rejonie Gorlic już 100 ich gniazd.  Jesteśmy na półmetku lata, a strażacy już niemal sto razy wyjeżdżali, by likwidować gniazda szerszeni. Niebezpieczne owady są w tym roku szczególnie aktywne. - Potrafią założyć gniazdo nawet w wentylacji albo w kominie - opowiada Dariusz Surmacz, oficer prasowy KP PSP w Gorlicach. - Jedno ze zlikwidowanych gniazd było w… sianie - dodaje jeszcze.
Najwięcej rolników złożyło wnioski o pomoc z tytułu ograniczenia sprzedaży mleka
Wiadomości2017-08-02, 15:34

Rolnicy wolą wziąć rekompensaty, niż produkować mleko

Do końca lipca rolnicy mogli składać wnioski – ubiegać się o trzy rodzaje pomocy: dopłaty do zakupu jałówek hodowlanych ras mlecznych, refundację kosztów zakupu owiec lub jagniąt oraz pomoc z tytułu zmniejszenia sprzedaży mleka.  Ten ostatni rodzaj wsparcia cieszył się w woj. podlaskim największym zainteresowaniem wśród rolników. Wnioski o pomoc  z tytułu ograniczenia sprzedaży mleka złożyło w Oddziale Terenowym  Agencji Rynku Rolnego w Białymstoku 1376 gospodarzy.  
Teraz świnie m.in. nie będą mogły być utrzymywane w  budynkach, w których są jednocześnie utrzymywane zwierzęta kopytne
Wiadomości2017-08-01, 15:19

Musisz podjąć decyzję - stawiasz na bioasekurację lub rezygnujesz z produkcji trzody

Producenci trzody mają jeszcze dwa tygodnie na dostosowanie się do nowych wymogów bioasekuracjiDokładnie do 14 sierpnia producenci trzody muszą dostosować się do nowych wymogów dotyczących bioasekuracji. Więcej czasu mają jedynie na budowę ogrodzeń – mogą to zrobić do końca roku. Tzw. nowa edycja bioase­kuracji w województwie podlaskim dotyczy następujących obszarów:
Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu przyrządzają jadane owady
Wiadomości2017-08-01, 11:21

Wołowina coraz droższa. Będziemy jeść owady, bo są tańsze

Będziemy jeść owady? Tak twierdzi ekspert dr Anna Żołnierczyk. - Owady są tańsze niż wołowina, a ich hodowla jest znacznie mniej obciążająca dla środowiska niż inne hodowle tradycyjne - czytamy w serwisie portalspozywczy.pl słowa dr Anny Żołnierczyk. 
W Gdyni pracują nad wyprodukowaniem kolagenu i kwasu hialuronowego z... kurzych jaj
Wiadomości2017-07-31, 15:47

W Gdyni pracują nad wyprodukowaniem kolagenu i kwasu hialuronowego z... kurzych jaj

W ramach projektu InnovaBio Pomorze (IBP) w Laboratorium Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia rozpoczęły się prace nad izolacją związków kolagenowych i kwasu hialuronowego z błon w kurzych jajkach. To nowość, ponieważ jak dotąd, jednym z najpopularniejszych źródeł naturalnego kolagenu były ryby. Również szeroko stosowany kwas hialuronowy pozyskuje się najczęściej z organizmów zwierzęcych lub fermentacji bakteryjnej.  
Gorąca debata o ASF u marszałka. I tyle
Wiadomości2017-07-28, 16:47

Gorąca debata o ASF u marszałka. I tyle

Jest jeden spodsób na walkę z ASF. Wystrzelać dziki -  mówią podlascy rolnicy.   Prawie stu rolników i hodowcy trzody chlewnej oraz łowczy, weterynarze, przedstawiciele samorządowców, lasów państwowych i parków narodowych rozmawiało w piątek w urzedzie marszałkowskim o ASF na Podlasiu. Dyskusję  (której temperatura momentami osiągała stan wrzenia) zorganizował zarząd województwa.  
Jurgiel: W Polsce utrzymuje się wysoka dynamika skupu mleka
Wiadomości2017-07-27, 14:47

Jurgiel: W Polsce utrzymuje się wysoka dynamika skupu mleka

- W stosunku do pierwszego półrocza roku ubiegłego wzrost wynosi ok. 3,5% - mówił Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa podczas sympozjum na temat aktualnej sytuacji na rynku mleka..
Weterynarz będzie miał wpływ na hodowlę zwierząt w gospodarstwach
Wiadomości2017-07-25, 18:09

Weterynarz będzie miał wpływ na hodowlę zwierząt w gospodarstwach

Właściciele gospodarstw hodowlanych nie są zadowoleni ze zmian przepisów. Uważają, że kto inny będzie zarządzał ich własnością. Powiatowy lekarz weterynarii będzie mógł, w określonych przypadkach, zakazać gospodarzom chowu lub hodowli niektórych zwierząt. Co więcej, będzie mógł nałożyć sankcje administracyjne, za nieprzestrzeganie zakazów, nakazów i ograniczeń związanych ze stosowaniem zasad bioasekuracji zwierząt hodowlanych, w przypadku wystąpienia ognisk chorób zakaźnych. Tak wyglądają nowe przepisy, którym podlegać będą właściciele gospodarstw i hodowcy.
Technologiczne i techniczne nowinki w rolnictwie ułatwiają pracę. Przegląd rynku
Wiadomości2017-07-25, 13:12

Technologiczne i techniczne nowinki w rolnictwie ułatwiają pracę. Przegląd rynku

Praca ma być łatwiejsza, lżejsza, prostsza i zabierać mniej czasu. Do tego wydajność ma rosnąć. Odpowiadając na te oczekiwania, a niekiedy wyprzedzając je, firmy tworzą nowe rozwiązania dla rynku rolnego.